Základní škola > Projekty školy > Příběhy našich sousedů

Příběhy našich sousedů

PŘÍBĚHY NAŠICH SOUSEDŮ

Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum. Díky tomuto projektu se žáci setkávají s pamětníky, kteří často žijí v jejich těsné blízkosti. Jsou to lidé, které potkávají na ulici nebo kteří často chodili do stejné školy. Žáci si svého pamětníka mohou zvolit sami ze svého okolí, nebo vybrat někoho nového skrze organizaci Post Bellum.

Poté přichází společné setkání, kde mají žáci možnost tohoto pamětníka vyzpovídat a nechat si vyprávět zážitky z jeho života. Při tomto setkání se žákům díky pamětníkovu vyprávění otevírá osobitý a zajímavý pohled na historii, který tak obohacuje jejich znalosti ze školních hodin dějepisu. Setkání s pamětníkem je setkáním dvou odlišných generací, které je jak pro žáky, tak pamětníka cennou zkušeností. Leckdy obě strany zjistí, kolik toho mají (nebo jako děti měly) společného. Tento rozhovor si žáci nahrávají na diktafon a mohou ho i natáčet na kameru, aby měli dost materiálu pro další práci.

Cílem projektu je představit pamětníka v historickém kontextu. Žáci se tedy při svém zpracování nemusí zaměřovat na celý život, ale třeba jen na krátký úsek, který je v životě jejich pamětníka zaujal. Zpracování je také poměrně svobodné. Jediná povinná část je reportáž – mohou zvolit audio reportáž, kterou nahrávají s profesionály v Českém rozhlase, nebo video reportáž, kterou pořídí při setkání s pamětníkem. Další možnosti, jak mohou příběh zpracovat, je například komiks, kniha, povídka, fotopříběh atd. Zde se fantazii meze nekladou.

Během projektu, který obvykle trvá půl roku, mají žáci možnost navštívit místa, která by jim v jejich práci pomohla. Navštíví tak například již zmíněný Český rozhlas, nebo Archiv bezpečnostních složek.

Závěr tohoto žákovského projektu pak probíhá za přítomnosti všech pamětníků, kde jednotlivé týmy vystoupí, aby svého pamětníka představily. Odborná porota pak rozhodne o prvních třech umístěných, kteří obdrží zvláštní odměnu – poznávací zájezd do Berlína. Pro žáky je to často velká motivace, ale tou je i fakt, že mohli pomoci zviditelnit zajímavý příběh svého pamětníka, který by třeba byl bez jejich práce zapomenutý.

Příběhy našich sousedů mají na naší škole několikaletou tradici. V prvním školním roce 2013/2014 se projektu účastnily hned dva týmy, v následujících letech vždy jeden tým po dvou až čtyřech žácích. Účast žáků je dobrovolná, jelikož práce probíhá v jejich volném čase.

Mgr. Vladimíra Horká

Závěrečná prezentace projektu v Ballingově sále NTK v Dejvicích.

Naši žáci při závěrečné prezentaci.

2018/2019 Příběh paní Vlasty Křížové-Gallerové

2017/2018 Příběh paní Jaroslavy Doležalové